7 Adımda Cilt Bakım Rutini

Büyük şehirde yaşayan insanlar olarak her türlü kirliliğe maruz kalıyoruz. Serbest radikaller, egzoz dumanı, metro emisyonları derken bir de bu çevresel etmenlerin üzerine öz bakımımızı eksik yaptığımızda cilt sorunları maalesef kaçınılmaz olmakta, kırışıklıklar, leke oluşumu, akne, sivilce, siyah nokta, kuruluk gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip olanların sayısı artmaktadır. Yıllar, yer çekimi, stres, UV ışınları ve çevresel etmenler ile başa çıkmaya çalışan cildimizi, bir de biz yalnız bırakamayız. 

Peki ne yapacağız? Sadece 7 adımda cilt güzelliğimizi koruyup kollayacağız;

1          Su için.

Yeterli miktarda su içmek cilt sağlığı için çok önemlidir. Su; kırışıklığı geciktirir, kuru ve susuz kalmış ciltte çizgiler daha belirgin gözükür. Su aynı zamanda vücudu toksinlerden arındırdığı için daha pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar. 

2          Cildinizi temizleyin.

Sabah uyandığınızda ve akşam eve geldiğinizde cildinize nefes aldırmak için önce cildinizi temizlemelisiniz. Yüz temizleme jel, köpük veya ‘micellar sular’ ile cildinizi kirden, fazla yağdan ve yüzeydeki ölü derilerden arındırmış olacaksınız.  Cildi derinlemesine temizleyerek, sonraki aşamalardaki cilt bakım ürünlerinden yeterli verimi alabilmek için oldukça önemlidir.

3          Tonik kullanın.

Bu adımı genellikle pek çok kişi atlıyor, ancak tonik kullanmanın düşünülenden çok daha fazla yararı var. Cildimiz fazla yağ ürettiğinde ya da olumsuz şartlar sonucu oluşan kir ve tozun gözeneklerde birikmesi, gözeneklerin büyümesine sebep olur, büyüyen gözenekler hem siyah nokta oluşumu için gerekli ortamı sağlar hem de cildimizin yapısının bozulmasına, pürüzlü bir yapıya bürünmesine neden olur.  Yüz temizleme jelleri veya micellar su ile temizlenmiş bir cildin üzerin uygulanan cilt tipine uygun bir tonik, gözeneklerin küçülmesine yardımcı olarak cildin kadifemsi yapısını korumasına olanak sağlar.

4          Yüz serumunu unutmayın

Yüz serumu, günlük kullanılan nemlendiricilerin yeterli olmadığı durumlarda veya belirli cilt problemlerine uygun olarak formüle edilmiş, cildinizin derinlerine inerek cildinizi derinlemesine besleyen cilt bakım ürünleridir. Hedefe yönelik kullanacağınız bir cilt serumu, birkaç damla ile cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

5          Nemlendirici adımı

Serumu uygulayıp cilt tarafından emilmesini bekledikten sonra, nemlendirici adımına geçebilirsiniz. Etkili bir nemlendirme ile nem açısından doymuş bir cilt yüzeyinde birçok cilt problemi ortadan kalkar. Nemsiz kalmış bir cilt yüzeyinde çatlak, erken yaşlanma belirtileri görülür, ayrıca nemlendirici kullanmamak, var olan kırışıklıkların daha da kötü görünmesine yol açar, nemli bir ciltte, mevcut çizgilerini daha az gözükür. Nemlendirici kulannamamak akne ve sivilce oluşumunu arttırır, çünkü cilt kuruduğu zaman, kendisini nemlendirmek için yağ üretecektir, bu da cildinizin alt tabakadan itibaren yağlanmasına, cildinizde sivilce ile akne oluşumuna sebep olacaktır. Ciltteki nem eksikliği, makyajınızı da kusurlu gösterir.

6          Göz çevresi bakımı

Göz çevresi, yüzde en hassas bölgedir. Buradaki deri çok ince olduğu ve damarlar da yüzeye daha yakın olduğu için ekstra özen göstermek gerekiyor. Göz çevresindeki çizgilerin belirgin görünmesine sebep olan nem kaybını önlemek veya koyu göz altı halkalarından kurtulup daha aydınlık göz altlarıyla, canlı, genç ve enerjik bir görünüm elde edebilirsiniz.

7          Güneş kremi

Güneş kreminin sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanılması gerekliliği artık bilinen bir gerçek. Güneş kremi cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur, ciltteki melanin seviyesinin artması ile meydana gelen leke oluşumunu önler, cilt üzerinde bariyer oluşturarak nemin cilde hapsolmasını sağlayıp daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. UV ışınlarının yol açtığı hasar ve erken yaşlanma etkilerine karşı koruma sağlar.