Uzak durmanız gereken 7 zararlı kozmetik içeriği

Kozmetik ürünlerini satın alırken, ‘içindekiler’ bölümünü okuduğunuzda çok da birşey anlamıyor olmanız oldukça normal, belki hayatınızda adını ilk kez duyduğunuz tuhaf isimli bu kimyasallar, adeta bir sürü sessiz harfin yan yana gelmesinden oluşmuş anlamsız kelimeler gibi durur. Bu yazımız sağlığınıza zarar verebilecek, tehlikeli kimyasal içerikleri öğrenmenizi sağlayacak. Hadi başlayalım!

1          Slikon

Silikonlar kişisel bakım ürünlerinin pek çoğunda bulunmaktadır. Ciltte kayganlık sağlaması ve cilde ipeksi bir his vermesinden dolayı kozmetik sektöründe kullanımı tercih edilmektedir. Silikonun vereceği hissiyat ilk etapta hoşa gitse de uzun süreli temas sonrasında astım, alerji, cilt döküntüleri, cilt, meme, rahim ve yumurtalık kanseri riski oluşturduğu tespit edilmiştir.

İnsana zarar veren silikon maalesef doğaya da zarar vermektedir.

2          Paraben

Parabenler, kozmetik ürünlere daha uzun bir raf ömrü sağlamak için koruyucu olarak kullanılan kimyasallardır. Küf ve diğer zararlı bakterilerin oluşmasını önlemek için kozmetik ürünlerine eklenirler. Neredeyse tüm kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan ve methylparaben, butylparaben, ethylparaben ve propylparaben gibi farklı formlarda kozmetik ürünlerinin içinde yer alabilen paraben maddesi sağlığa çok zararlıdır. Hatta 2004 yılında İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nden Dr. Philippa Darbre tarafından yayınlanan makalede kanser hastalarından alınan biyopsi örneklerinde paraben maddesine rastlanıldığı belirtilmiştir. 

3          Sodyum Lauryl Sülfat 

Sodyum laureth/lauril sulfat bir emilgatör olarak neredeyse tüm şampuanlarda, diş macunlarında, vücut/yüz yıkama temizleme ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu maddeyi içeren ürünleri kullanırken aldığınız ciddi riskler vardır; uzun süreli kullanımında gözleri, cildi ve akciğerleri tahriş ettiği bilinmektedir.

4          Formaldehit 

Formaldehit, insan sağlığına önemli zararlar içerir. Yapılan deneysel araştırmalarla kanserojenik olduğu vurgulanan formaldehitin, solunum sistemi, sinir sistemi ve sindirim sistemi gibi birçok sistem üzerinde zararlı etkiler gösterdiği ortaya konmuştur.

5          Triklosan

Triklosan kozmetik ürünlerinde antibakteriyel olma özelliği göstermesi sebebiyle kullanılan bir bileşendir ve klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına ve hormonel problemlere neden olduğu düşünülmektedir. Triklosanın güvenliğini sorgulayan, hali hazırda hala devam eden başka çalışmalar da vardır. Bunlardan bir tanesi hayvanlarda uzun süreli triklosan maruziyetinden sonra cilt kanseri gelişme potansiyelini araştıran bir çalışmadır.

6          Benzyl Alcohol

Kozmetik ürün içeriklerinde genellikle koku verici madde olarak kullanılan Benzyl alkol, kullandığımız ürünün emilimini de arttıran bir alkol çeşididir. Çözücü ve koruyucu olarak da kullanılır. Temas halinde gözde ve ciltte alerjiye sebep olabilir. Cilt bariyerini yıkarak cildinizin sağlığını uzun vadede koruyan maddeleri yok eder.   

7          Ftalat

Ftalatlar ftalik asit esterleridir ve genellikle esnekliklerini artırmak için plastiklere eklenir. Zararları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış Ftalat maddesinin doğumsal gelişim kusurları, hiperaktivite, kısırlık, erken buluğa erme, astım, obezite ve kanserlere sebep olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar özellikle şampuan şişelerinde veya plastik şişelerde sunulan kozmetik ürünlerdeki ftalatın kozmetik ürünlerde ambalajdan ürüne, üründen de tüketiciye deri yolu ile bulaştığını belirtmektedirler.