Cildimize İyi Gelen Yiyecekler

Yediklerimizin cildimizi etkileyebileceği artık bir sır değil. Sağlıklı bir cilt için, cildimize kullandığımız doğal içerikli ürünleri yediklerimizle desteklememiz gerekmektedir. Hangimizin yüzünde cips yedikten ertesi gün sonra sivilce çıkmamıştır ki? Vücudumuz yediklerimize hemen cevap verir. İşte sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken besinleri sizin için derledik.

En Başta Su!

Yaşlandıkça vücut suyu azalır ve deri elastikiyetini kaybeder. İşte bu da kırışıklıkların ve yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biridir. Yeterli hidrasyon için günde 8-10 bardak su içmelisiniz. 

Kemik Suyu

Vücudun kolajen yapmak için kullandığı hidroksiprolin öncülü prolin, vücudun proteinleri parçalamasına yardımcı olur ve kırışıklıkları önleyerek cildin yaşlanmasını geciktirir.

Badem ve Ceviz

Badem ve ceviz, E vitamininden, omega-3’ten ve organik yağ asitlerinden zengindir. Bunlar hücre bütünlüğünün korur, hücre zarını güçlendirerek toksinlerin hücre içerisine girişini engeller ve böylece hücrenin zarar görmesini önler. Ayrıca içerdikleri mineraller sayesinde kolajen yapımını destekler. Bu da daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Soya Bazlı Gıdalar                                                                                 

Östrojen artışının vücut tarafından hyalüronik asit üretimine yardımcı olabileceği düşünülüyor bu sebeple beslenmenize soya ürünlerini dahil edebilirsiniz. Tofu, soya sütü, soya fasulyesi, soya yoğurdu gibi ürünleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

Nişasta İçeren Kök Sebzeler

Bazı araştırmalar, nişastalı kök sebzelerin vücut tarafından hyalüronik asit üretimini artırabileceğini gösteriyor. Bu yiyecekler arasında patates, tatlı patates, şalgam, havuç gibi sebzeler bulunur. Bu besinler hem cildiniz hem de vücudumuz için çok faydalı olan potasyum, B6 vitamini, A vitamini ve C vitamini kaynaklarıdır.

Turunçgiller

İçerdikleri C vitamini sayesinde kolajen sentezini artırır ve cildi yaşlanmaya karşı korur. Elastikiyetini artırır, kırışıklıkları azaltır.

Nar

İçerdiği antioksidan polifenoller sayesinde cildi serbest radikallere karşı korur, kan akışını düzenler. Böylece cilde canlı ve pembe bir görünüm kazandırır.