Çift Aşamalı Temizleme İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Biri bize serumumuzu, toniğimizi veya nemlendiricimizi, arka arkaya iki defa uygulamamızı söylese, kesinlikle ona gülerdik 😊 Ancak cilt bakım rutinimizde tekrar etmeyi gerektirebilecek bir adım var: Temizleme

Çift aşamalı temizlemeyi, cildimizi temizlemek için iki farklı türde temizleyici kullanmak olarak tanımlayabiliriz. Makyaj, güneş kremi ve sebum lipofilik, yani yağda çözünen bir yapıda oldukları için, cildimizden derinlemesine bir şekilde arındırılması, yağ bazlı bir temizleyici ile mümkündür. Ter ve diğer çevresel faktörlerden kaynaklanan kirlerin ise ciltten uzaklaştırılmasında, su bazlı temizleyiciler etkilidir.  

Çift aşamalı temizlemenin çıkış noktası ‘Benzer Benzeri Çözer’ ilkesidir. Çözücü ve çözünen maddenin molekülleri birbirine ne kadar çok benzer ise çözünürlük o kadar yüksektir. 

Olumlu etkileri sebebi ile son dönemde oldukça sevilen ve uygulanan bu temizleme rutininde, yüzünüzü önce yağ bazlı bir ürün, ardından ise su bazlı bir ürün olmak üzere, iki farklı ürün ile temizliyorsunuz. Cleansing balm vb. yağ bazlı temizleyiciler; makyaj, fazla sebum, güneş kremi vb oluşumların ciltten arındırılmasını sağlayıp, cildin sebum dengesini düzenleyip, nem dengesinin korunmasına yardımcı olurken, yüz yıkama jeli vb. su bazlı temizleyiciler de çevre kirliliğinden kaynaklı kalıntıların, terin ciltten arındırılmasına olanak sağlar. Derinlemesine temizlenen bir ciltte, geniş gözenek, siyah nokta, pürüzler ve sivilce oluşumu azalır.

Çift aşamalı temizleme, cildinizi hem yüzeyindeki hem de derinlerindeki kalıntılardan arındırdığı için, sonrasında uygulayacağınız serum, tonik ve nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinin cildiniz tarafından çok daha etkili bir şekilde emilmesine olanak sağlar, bu da bu ürünlerin daha kısa zamanda etkisini göstermesine olanak verip, cildi sağlıklı, parlak ve canlı gösterir, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.