Yaz Aylarında Cilt Bakım Rutini

İyi bir cilt bakımı rutini, elbette yıl boyunca işinize yarayacak olsa da yaz mevsiminde göz önünde bulundurulabilecek birkaç önemli detayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için, mutlaka 30-50 SPF içeren, iyi bir güneş kremi kullanın. UV ışınları; erken yaşlanmaya, yaşlılık lekelerine, ince çizgi ve kırışıklıklara neden olur. Bu olumsuz etkenlerden korunmak için, gün içerisinde iki saatte bir yenileyerek mutlaka güneş kremi uygulayın.

Sıcak havalarda ortamdaki nem oranı arttıkça, cildinizin yağ bezleri aşırı sebum üretmeye başlar. Salgılanan fazla sebum cilt yüzeyine yapışarak, yağlanma, tıkanmış gözeneklere ve sonucunda da akne ve sivilcelenmeye yol açar. Tüm kir ve sebumu derinlemesine temizleyip çıkarabilen cilt tipinize uygun bir yüz yıkama ürünü kullanın. Güneş kremi ve makyajı arındırmak için, yağ bazlı bir temizleyiciyi de mutlaka cilt bakım rutininize ekleyin.

Yaz aylarında en büyük problemlerden birisi de cildin kurumasıdır. Güneş ışınları, deniz ve havuzun etkisiyle cilt kuruyabilir, cildinizin nem kaybını önlemek için, öncelikle yeterli miktarda su içmeyi unutmayın. Bunun yanı sıra, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Nemlendiriciler, cilt üzerinde bir bariyer oluşturarak, nemin cilde hapsolmasını sağlar.

C vitamini serumu kullanın. C vitamini cilde taze, dinç ve parlak bir görünüm katmayı hedeflerken, güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlar. Gündüz rutininizde kullanırken üzerine güneş kremi uygulamayı unutmayın.

 

Artan nem oranı, ter ve kullanılan güneş kreminin etkisi ile, yaz aylarında gözenekler tıkanmaya daha çok meyilli olur. Bu yüzden arındırıcı bir adım, haftada bir veya iki defa rutininizde olmalı. Cildin nefes almasını engelleyen ölü deriden ve kirden kurtulmak için, taneli veya kimyasal peeling ürünlerini kullanabilirsiniz.

Yaz aylarında ağır makyaj yapmaktan kaçının. Ağır makyaj, cildin nefes almasını engeller. Yoğun fondöten yerine renkli nemlendiriciler tercih edebilirsiniz.